Zpět na stránku
 
 
 
 
 
 
aktualizováno 12.2.2013                                                                        ceny uvedeny vč. DPH


TIP 1 - vertikál pro 40-30m

Tento model není v nabídce jako hotová anténa, ale je zde uveden jako tip na vlastní konstrukci.
Případně je možné koupit hotový vertikál V-RYB-10 a níže popsané vyzkoušet. Výhodou je vyřešené napájení zářičů, balunu a připojení koaxiálního kabelu.

výhodou modelu je jednoduchost, snadné postavení, výborná účinnost, nízký vyzařovací úhel na obou pásmech

Pro zhotovení antény je třeba následujících komponentů:
1. laminátový teleskop 10m
http://www.radio-shop.cz/index.php?p=productsMore&iProduct=270&sName=Laminatovy-teleskop-10m


2. pata vertikálu v provedení pro teleskop, pokud budeme uchytávat anténu na montážní trubku nebo stožárek nebo zemní patu, pokud bude anténa na 10m teleskopu a stát stát na zemi
http://www.radio-shop.cz/index.php?p=productsMore&iProduct=498&sName=uchytna-pata-vertikalu
http://www.radio-shop.cz/index.php?p=productsMore&iProduct=379&sName=Zemni-pata

Z hlavního stavebního materiálu je potřeba dostatečné množství elektrikářského lanka CYA 1,5mm, PVC izolační pásky. Dále pak stahovacích plastových pásků a kotevních šňůr, pokud chceme vertikál kotvit.
 

anténu sestavíme jako vertikál 1/4 lambda, stojící na zemi nebo jako variantu GP (ground plane), pokud bude nad zemí na stožárku. Pro variantu "stožárek" je možné využít např i 12,5m teleskop, pak bude pata cca 2,5m nad zemí. 
Sestavíme teleskop, na jeho povrch připevníme PVC páskou 1/4 vlnné zářič pro pásmo 40m. Zářič na 30m připevníme na průměru protilehle ve spodní části, vrchní bod zářiče uchytíme ve vzdálenosti 75cm od teleskopu,  jako rozpěrku je možné použít nějakou plastovou tyčku, kterou přichytíme třeba páskou k laminátu v potřebné výšce, délka zářiče na 30m pásmo vychází 7,6m
Nebo na teleskop namontujeme jen jeden zářič, pokud bude anténa na jedno pásmo.
Teleskop 10m upevníme např do zemní paty, pro trvalejší montáž zakotvíme.
Teleskop 12,5m je lepší kotvit i při stavbě "na víkend"
na zem natáhneme zemní radiály, minimálně 8ks, 32 a více ks je lepší. Zemní radiály se chovají aperiodicky, tak použijeme jen jednu délku 1/4 lambda pro 40m pásmo. Možné je také experimentovat s dalšími přidanými vyzdviženými laděnými nadzemními radiály po dvou na každé pásmo. Nadzemní radiály jsou účinnější a je třeba, aby byly laděné.
pokud bude anténa nad zemí na stožárku, je vhodné použít alespoň 2 ks laděných radiálů umístěných protilehle na každé pásmo, lépe 4 ks, 1 ks nedoporučuji (velké ovlivnění vyzařovacího diagramu). Vhodný úhel sklonu radiálů je 45 stupňů, ale není nutný pro správnou funkci a účinnost. V praxi některé contestové stanice používají 4 ks radiálů natažených 50cm nad zemí.
koaxiální kabel buď přímo naletujeme nebo připojíme přes svorky. Na koax u antény je vhodné dát naklapávací ferity nebo udělat z koaxu tlumivku (choke nebo-li air wound balun - návod např zde), ale ještě dříve než začneme anténu ladit

 

anténa GP 40-30 kmitočet 7MHz, anténa umístěna na realné zemi, zemní radiály 4x10m

 


anténa GP 40-30 kmitočet 10MHz, anténa umístěna na realné zemi, zemní radiály 4x10m

na diagramu je vidět malá odchylka od kruhového vyzařování, způsobená lehkým zešikmením zářiče


 

 

 

 

design a obsah OK5IM 2010-2011